Škola Rozstání

Svazek obcí Drahanská vrchovina

VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s.

Mikroregion PROTIVANOVSKO

HASIČI RADÍ: Pálení klestí nahlaste přes web

Jaro se o nadcházejícím víkendu přihlásí v plné síle. Krásné počasí bude lákat k úklidu na zahradách. Proto bychom chtěli v těchto dnech připomenout, že při pálení přírodních materiálů musíte dodržet vícero bezpečnostních podmínek. Zároveň zdůrazňujeme, že plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno třemi zákony České republiky, a to zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů. 

I oheň rozdělaný na zahradě či v přírodě se může snadno vymknout kontrole. Navíc když jsou nepříznivé povětrnostní podmínky a fouká vítr. Plameny se kvůli suché vegetaci rychle šíří,  během chvilky mohou zachvátit velkou plochu a způsobit vážná zranění či vysoké škody na majetku. Během loňského roku jsme řešili téměř dvě stovky požárů trávy, polních či lesních porostů.

Pokud se chystáte zbavit biologického odpadu na zahradě, měli byste nám tuto činnost nahlásit. Preferujeme formu webového formuláře, který naleznete zde: https://paleni.izscr.cz/ Je to jednoduché, jak se můžete přesvědčit v instruktážním videu. Zvládne to opravdu každý buď na počítači, nebo na chytrém mobilním telefonu.

Formulář je nejlepší vyplnit bezprostředně před samotným pálením, aby byly informace co nejpřesnější. Důležité je uvést především dobu pálení, místo a kontakt na osobu, která je u pálení přítomna. Pro naše krajské operační a informační středisko jde o důležité informace, díky nimž mohou operační důstojníci předcházet planým výjezdům jednotek hasičů, které mohou být v danou chvíli potřeba na jiném místě. Loni jsme takto přijali téměř čtyři tisíce hlášení.

Další možností je zavolat na číslo 950 770 010 nebo nám můžete napsat e-mail na opis@olk.izscr.cz.

Upozorňujeme rovněž, že právnické osoby či podnikající fyzické osoby jsou ze zákona povinny o pálení biologického odpadu vždy informovat hasiče výše zmíněnými způsoby.

Při pálení biologického materiálu na zahradě nebo v přírodním prostředí dodržujte základní pravidla v příloze.

Obec Rozstání
Rozstání 77
798 62 Rozstání
+420 582 395 417
+420 724 263 852
rozstani@rozstani.eu